• Wpisów: 27
  • Średnio co: 84 dni
  • Ostatni wpis: 5 lat temu, 14:01
  • Licznik odwiedzin: 5 311 / 2380 dni
 
duchyxd
 
pseudonim nadany seryjnemu mordercy działającemu w okolicach Whitechapel w Londynie w 1888 roku. Po raz pierwszy określenie „Kuba Rozpruwacz” pojawiło się w listach napisanych przez osobę podającą się za niego i opublikowanych w tym czasie. Inne pseudonimy, nadane przestępcy przez prasę, to: „Morderca z Whitechapel” (The Whitechapel Murderer) oraz „Skórzany Fartuch” (Leather Apron).

Ataki przypisywane Kubie Rozpruwaczowi zwykle dotykały prostytutek z ubogich dzielnic, zamordowanych przez podcięcia gardła. Większość z nich posiadała ponadto poważne rany brzucha. Co najmniej trzem ofiarom usunięto niektóre narządy wewnętrzne, co skutkowało pogłoskami, jakoby morderca posiadał wiedzę anatomiczną lub chirurgiczną. Teorie głoszące, że sprawcą wszystkich ataków i zabójstw był jeden człowiek, zdobyły popularność we wrześniu i październiku 1888 roku. Wtedy też Scotland Yard oraz prasa otrzymały listy od osoby podającej się za mordercę. Jeden z nich, nazwany od pierwszych swoich słów listem „z piekieł”, zawierał fragment ludzkiej nerki. Z powodu nagłaśniania sprawy przez media oraz niezwykłej brutalności morderstw zaczęto je powszechnie uważać za dzieła pojedynczego seryjnego mordercy nazwanego Kubą Rozpruwaczem. Liczne artykuły oraz wzmianki prasowe sprawiły, że stał się on w kulturze masowej najbardziej popularnym seryjnym mordercą.

Śledztwo dotyczące brutalnych zabójstw w Whitechapel, popełnianych do 1889 roku, nie było w stanie wykazać związku między wieloma zbrodniami, których miał dokonać Rozpruwacz, jednak jego legenda była już wtedy mocno ugruntowana. Ponieważ zabójstwa nigdy nie zostały wyjaśnione, powstało wiele hipotez na temat mordercy, będących mieszaniną badań naukowych, folkloru i pseudohistorii. Dla badań poświęconych Rozpruwaczowi ukuto termin ripperology („rozpruwaczologia”). Istnieje ponad sto teorii dotyczących jego tożsamości, jednak żadna z nich nie jest pewna.( Wiem Że To Nie O Duchach ..  Ale Dla MNie Ciekawe xD )                    Oliwia =D

Nie możesz dodać komentarza.

  Wyświetlanie: od najstarszego | od najnowszego